300 TL üzeri Kargo Ücretsiz!

Deri Cüzdan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Paraları, kartları ve kimlik koymak için en fazla tercih edilen aksesuar, deri cüzdanlardır. Birçok malzemeden üretildiği gibi farklı model ve boyutlara da sahiptir. Cepte, çantada veya elde taşınabilen çeşitlere sahiptir. Ancak deri cüzden kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Peki, deri cüzdan kullanımı nasıl olmalıdır? 

Deri Cüzdan Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Deri cüzdan kullanımı için her modelin kendine göre kullanımı bulunur. Günlük olarak kullanacağınız deri cüzdanların cebinize sığması için küçük modeller tercih edilmelidir. Yine, çanta taşımayı sevmeyenler için elde taşınabilecek modeller de bulunur. Yani, gidilecek mekana göre cüzdan tercihi yapmanız daha doğru olacaktır. 

Deri cüzdanınızın hasar görmemesi ve daha uzun ömürlü olması için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız önerilir:

  • Cüzdana kesici ve delici alet konmamalıdır. 
  • Cüzdan tıka basa doldurulmamalıdır.
  • Temizleme esnasında yumuşak fırçalardan yararlanılmalıdır. 
  • Temizlik esnasında kimyasal madde kullanılmamalıdır.
  • Deri cüzdanınız direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
  • Eğer cüzdanı arka cebinize koyuyorsanız üzerine oturmamaya dikkat etmeniz gerekir. 

Deri Cüzdan Kullanımında Lekeler Nasıl Önlenir?

Kullandığınız deri cüzdanınızın düzenli olarak temizliğini yapmalısınız. Böylece zaman içinde oluşan lekeleri engelleyebilirsiniz. Temizliği yaparken ilk olarak cüzdanınız ıslaksa kurumaya bırakmalısınız. Ardından nemli bir bez yardımıyla cüzdanınızı silmeniz gerekir. Sildikten sonra cüzdanınızı oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Yapılan işlemler sırasında kimyasal madde kullanmamanız önerilir. Çünkü bu maddeler, derinin yapısına zarar verir. 

Islak mendil veya deterjanlar yerine Arap sabunu ve sirkeyi beze karıştırabilirsiniz. Daha sonra bezle deri cüzdanınızı ovalayarak temizleyebilirsiniz. Kalıntılardan kurtulmak için pamuklu bir bezle tekrar cüzdanın üstünden geçin. Yaptığınız işlemden sonra cüzdanınızı deri bakım kremi ile yağlayabilirsiniz. Böylece deri cüzdan kullanımı daha uzun yıllar sürecektir. 

Deri Cüzdan Kullanımında Çizikleri Önlemek için İpuçları

Deri cüzdan kullanımı esnasında en fazla karşılaşan sorunlardan biri de derinin çizilmesidir. Özellikle aşırı ıslanan ve çok kuruyan cüzdanlarda bu problemle karşılaşılır. Eğer ki, cüzdanınız çok ıslandıysa oda sıcaklığında kurutmaya bırakın. Güneşe koymamanız gerekir. Çünkü güneş ışınlarında derinin renginde değişiklikler meydana gelmektedir.

Deri cüzdanınızın kuruması çok olağandır. Çünkü zamanla deri, kendi içindeki yağı kaybetmektedir. Böylece cüzdan üzerinde çatlama ve çizikler meydana gelir. Bu da deri üzerinde deformasyona neden olur ve dayanıklılığı azalır. Bunu önlemek için ayakkabılarda kullanılan balmumu katkılı waxları kullanabilirsiniz. Temiz bir süngere waxı yedirin ve dairesel hareketlerle cüzdanınıza sürün. Ardından nemli bir bezle kalıntıları temizlemelisiniz. 

Deri cüzdanınızın çizilmemesi için dikkatli olmanız gerekir. Düzenli bakımı yaptığınız takdirde uzun yıllar cüzdanınızı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda deri cüzdan kullanımı sırasında içine koyduğunuz malzemelere dikkat etmelisiniz. Böylece cüzdanınızı çizilmeye ve kırılmaya karşı koruyabilirsiniz. Ayrıca cüzdan bakımınızı 6-9 ayda bir düzenli olarak yapabilirsiniz. Bunun yanında, cüzdanınızın durumuna göre temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Deri Çeşitleri Nelerdir?
Polarize Güneş Gözlüğü Nedir ve Neden Önemlidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close Sepetim
Close Recently Viewed
Close
Close
Categories
Görüşmeyi başlat
1
Scan the code
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?